Διαφορά μεταξύ XFP, SFP και SFP +

Διαφορά κλειδιού: SFP, SFP + και XFP, όλα αναφέρονται σε έναν τύπο πομποδέκτη που συνδέεται σε μια ειδική θύρα σε ένα διακόπτη ή σε κάποια συσκευή δικτύου. Αυτοί οι πομποδέκτες χρησιμοποιούνται στον τομέα των τηλεπικοινωνιών και της επικοινωνίας δεδομένων. Το XFP αντιπροσωπεύει 10 gigabit μικρού μεγέθους παράγοντα σύνδεσης. Συνήθως λειτουργούν σε οπτικά μήκη κύματος (χρώματα) 850nm, 1310nm ή 1550nm. Το XFP συμμορφώνεται με τη συμφωνία γνωστή ως συμφωνία XFP MSA. Οι προδιαγραφές πρωτοκόλλου SFP βασίζονται στα πρότυπα IEEE802.3, SFF-8472. Οι μονάδες SFP + είναι μικρότερες από το XFP. Οι πομποδέκτες οπτικών ινών SFP + συμμορφώνονται με το πρωτόκολλο που βασίζεται στα πρότυπα IEEE 802.3ae, SFF-8431 και SFF-8432.

Το XFP (10 Gigabit Plug Small Factor Pluggable) είναι ένα πρότυπο για τους πομποδέκτες. Αυτός ο τύπος πομποδέκτη δεν εξαρτάται από το πρωτόκολλο. Γενικά, λειτουργεί σε οπτικά κύματα που αντιστοιχούν σε 850nm, 1310nm ή 1550nm. Οι μονάδες που ανήκουν στο XFP είναι θερμές εναλλαγής, πράγμα που σημαίνει ότι η λειτουργία αντικατάστασης των στοιχείων του συστήματος υπολογιστή μπορεί να πραγματοποιηθεί χωρίς διακοπή λειτουργίας του συστήματος. Οι προδιαγραφές των XPF αναπτύχθηκαν από την Ομάδα συμφωνιών πολλαπλών πηγών XFP.

Το "SFP" αντιπροσωπεύει το "Plugable Small Factor". Συχνά χρησιμοποιείται για Fast Ethernet εφαρμογών Gigabit Ethernet. Μπορούν να υποστηρίξουν ταχύτητες μέχρι 4, 25 Gbps. Συνδέει μια μητρική πλακέτα συσκευής δικτύου (για ένα διακόπτη, δρομολογητή, μετατροπέα μέσων ή παρόμοια συσκευή) σε καλώδιο οπτικών ινών ή χάλκινο δίκτυο. Καθορίζεται από τη συμφωνία πολλαπλών πηγών πομποδέκτη SFP.

Το SFP + μπορεί να αναφέρεται ως επέκταση του προτύπου SFP. Έχει την ικανότητα να υποστηρίζει ταχύτητες 10 Gbps ή ακόμα υψηλότερες σε σχέση με τις ίνες. Η οικογένεια προϊόντων SFP + περιλαμβάνει κλουβιά, συνδετήρες και συγκροτήματα καλωδίων από χαλκό. Είναι επίσης παρόμοιο με τις απαιτήσεις απόδοσης του SFF-8431 και υποστηρίζει επίσης εφαρμογές 8G Fibre Channel και 10G Ethernet. Το SPF + έρχεται με διάφορα πλεονεκτήματα. Είναι ένα πιο συμπαγές πακέτο παράγοντα σε σύγκριση με το πακέτο του XFP. Το κόστος της SFP + είναι επίσης μικρότερο από το κόστος για το XFP.

Σύγκριση μεταξύ XFP, SFP και SFP +:

XFP

SFP

SFP +

Σημαίνει

10 Gigabit Small Factor Pluggable

Μικρός φορμαριστικός παράγοντας

Μικρός παράγοντας τύπου Pluggable plus (τυπική φόρμα)

Ρυθμός δεδομένων

10 G

155M / 622M /

1.25G /

2.5G / 3G /

4.25G

6G / 8.5G / 10G

Οροι

Διπλή ίνα

Ενιαίο Fiber / WDM

CWDM

DWDM

Διπλή ίνα

Ενιαίο Fiber / WDM

CWDM

DWDM

Διπλή ίνα

Ενιαίο Fiber / WDM

CWDM

DWDM

Απόσταση

220m / 300m /

2km / 10km /

20km / 40km /

60km / 80km /

120χλμ

300m / 2km /

10χλμ / 15χλμ /

20km / 40km /

60km / 80km /

100km / 120km /

150χλμ

220m / 300m /

2km / 10km /

20km / 40km /

60km / 80km

Μήκος κύματος

850nm / 1310nm / 1550nm

1270nm / 1330nm

1270nm-1610nm

ITU17 ~ ITU61

850nm / 1310nm / 1550nm

1310nm / 1490nm / 1550nm

1270nm-1610nm

ITU17 ~ ITU61

220m / 300m /

2km / 10km /

20km / 40km /

60km / 80km /

120χλμ

(Ο πίνακας έχει ληφθεί από sopto.com)

Συνιστάται

Σχετικά Άρθρα

  • δημοφιλείς συγκρίσεις: Διαφορά μεταξύ του γονιδιώματος και του γονιδιώματος

    Διαφορά μεταξύ του γονιδιώματος και του γονιδιώματος

    Βασική διαφορά : Το γονίδιο είναι μια μονάδα κληρονομικότητας που αποτελείται από DNA που κατέχει σταθερή θέση σε ένα χρωμόσωμα. Το γονιδίωμα ορίζεται ως μια ομάδα όλων των γονιδίων που περιλαμβάνουν ένα απλοειδές σύνολο χρωμοσωμάτων. Με πολλά διαφορετικά είδη που υπάρχουν σε όλο τον κόσμο, κάθε είδος έχει ένα μοναδικό σύνολο κληρονομούμενων χαρακτηριστικών που τα καθιστούν διαφορετικά μεταξύ τους. Αυτά τα χαρακτηριστικά κω
  • δημοφιλείς συγκρίσεις: Διαφορά μεταξύ BJP και Κογκρέσου

    Διαφορά μεταξύ BJP και Κογκρέσου

    Βασική διαφορά: BJP σημαίνει Bhartiya Janta Party. Το Κογκρέσο αναφέρεται στο ινδικό εθνικό συνέδριο. Και τα δύο είναι τα δύο σημαντικότερα πολιτικά κόμματα της Ινδίας. Και τα δύο μέρη διαφέρουν στο πλαίσιο της προέλευσής τους (ιστορία της εξέλιξης του κόμματος) και σε πολλές από τις ιδεολογίες και τις πολιτικές. Το BJP αντιπροσωπεύει το Bharatiya Janta Party. Είναι ένα εξέχον ινδικό πολιτικό κόμμα. Το κόμμα προέκυψε από ένα πρώην κόμμα γνωστό ως Bharatiya Jana Singh το έτος 1980. Ο Syama Prasad Mookerjee ήταν ο ιδρυτής της Bhartiya Jana Sangh.
  • δημοφιλείς συγκρίσεις: Διαφορά μεταξύ όνειρου και πραγματικότητας

    Διαφορά μεταξύ όνειρου και πραγματικότητας

    Βασική διαφορά : Ένα όνειρο μπορεί να οριστεί ως μια σειρά εικόνων, συμβάντων και αισθήσεων που εμφανίζονται κατά τη διάρκεια του ύπνου. Η πραγματικότητα είναι η υπαρξιακή κατάσταση των πραγμάτων χωρίς να υπάρχει καμία φαντασία ή ερμηνεία. Τα όνειρα έχουν αποδειχθεί πραγματικά ένα ενδιαφέρον θέμα για τους επιστήμονες να μελετήσουν. Από τότε που το φαινόμενο του ονείρου ήρθε υπό την επιστήμη της επιστήμης, πολλοί επιστήμονες, ψυχολόγο
  • δημοφιλείς συγκρίσεις: Διαφορά μεταξύ του Προέδρου και του Πρωθυπουργού της Ινδίας

    Διαφορά μεταξύ του Προέδρου και του Πρωθυπουργού της Ινδίας

    Βασική διαφορά: Ο Πρόεδρος της Ινδίας είναι ο επίσημος επικεφαλής της εκτελεστικής, νομοθετικής και δικαστικής εξουσίας της Ινδίας και είναι ο αρχηγός των Ινδικών Ενόπλων Δυνάμεων. Ο πρωθυπουργός της Ινδίας είναι ο αρχηγός της κυβέρνησης, επικεφαλής σύμβουλος του προέδρου της Ινδίας, επικεφαλής του Συμβουλίου Υπουργών και αρχηγός
  • δημοφιλείς συγκρίσεις: Διαφορά μεταξύ VIP και VVIP

    Διαφορά μεταξύ VIP και VVIP

    Διαφορά κλειδιού: Το VIP αντιπροσωπεύει πολύ σημαντικό πρόσωπο, ενώ το VVIP αποτελεί πολύ σημαντικό πρόσωπο. Τα VIP θεωρούνται πιο σημαντικά από ένα φυσιολογικό άτομο. Ένα VVIP είναι ένα πρόσωπο που αντιμετωπίζεται ως ακόμη σημαντικότερο από ένα VIP. Αν και οι άνθρωποι ισχυρίζονται ότι όλοι είναι ίσοι ή απαιτούν ισότητα όλων, η αλήθεια του θέματος είναι ότι δεν είναι όλοι ίσοι, κάποιοι είναι πιο ίσοι από τους άλλους. Αυτό σημαίνει ότι δε
  • δημοφιλείς συγκρίσεις: Διαφορά μεταξύ διόδου και αντιστάσεως

    Διαφορά μεταξύ διόδου και αντιστάσεως

    Διαφορά κλειδιού: Μια δίοδος είναι ένας τύπος ηλεκτρικής συσκευής που επιτρέπει στο ρεύμα να κινηθεί μέσα από αυτό σε μία μόνο κατεύθυνση. Αποτελείται από ένα ημιαγωγό τύπου Ν και ένα ημιαγωγό τύπου Ρ που τοποθετούνται μαζί. Μια αντίσταση είναι ένα ηλεκτρικό στοιχείο που χρησιμοποιείται για να παρέχει αντίσταση στο ρεύμα στο κύκλωμα. Χρησιμοποιούνται κυρίως για την παραγωγή θερμότητας ή φωτός. Μια δίοδος μ
  • δημοφιλείς συγκρίσεις: Διαφορά μεταξύ AGP και PCI Express

    Διαφορά μεταξύ AGP και PCI Express

    Βασική διαφορά: Η AGP εισήχθη για να ικανοποιήσει τις αυξανόμενες απαιτήσεις των τρισδιάστατων καρτών βίντεο. Η PCI Express είναι μια τροποποίηση του τυπικού δίαυλου PCI. Η PCI Express έχει τα πλεονεκτήματα της ταχύτητας και της ευελιξίας έναντι της AGP. Η PCI Express αντικατέστησε την AGP ως διασύνδεση βίντεο. Διαφέρουν επίσης σε ορισμένα από τα φυσικά χαρακτηριστικά. Το AGP σημαίνει θύρα επιτάχυνσης γραφικών. Πρόκειται για μια προ
  • δημοφιλείς συγκρίσεις: Διαφορά μεταξύ του Moto X και του HTC One

    Διαφορά μεταξύ του Moto X και του HTC One

    Βασική διαφορά: Τον Μάιο του 2013, η Motorola - μια εταιρεία της Google ανακοίνωσε την κυκλοφορία του κινητού τηλεφώνου της, το Moto X. Το τηλέφωνο ήταν επίσημα διαθέσιμο στις 23 Αυγούστου 2013. Το HTC One είναι το κορυφαίο τηλέφωνο της HTC Corporation. Ξεκίνησε τον Μάρτιο του 2013. Τον Μάιο του 2013, η Motorola, τώρα μ
  • δημοφιλείς συγκρίσεις: Διαφορά μεταξύ Wi-Fi και Bluetooth

    Διαφορά μεταξύ Wi-Fi και Bluetooth

    Βασική διαφορά: Το Wi-Fi είναι μια λύση ασύρματης δικτύωσης που επιτρέπει σε συσκευές όπως υπολογιστές, φορητούς υπολογιστές ή smartphones να συνδεθούν στο δίκτυο μέσω ενός σημείου πρόσβασης, όπως ενός δρομολογητή. Το Bluetooth, από την άλλη πλευρά, είναι ένα πρότυπο που αναπτύχθηκε κυρίως για τηλέφωνα για τη μεταφορά δεδομένων σε άλλα τηλέφωνα ή σε ακουστικά. Τόσο το Wi-Fi ό

Επιλογή Συντάκτη

Διαφορά μεταξύ TIFF και PNG

Διαφορά κλειδιών: Τόσο το TIFF όσο και το PNG είναι μορφές αρχείων ράστερ, ουσιαστικά μια εικόνα bitmap. Τα TIF και TIFF είναι επεκτάσεις αρχείων που χρησιμοποιούνται για τη μορφή αρχείου ετικετών με ετικέτες. Το PNG αντιπροσωπεύει το Portable Network Graphics. Δημιουργήθηκε ως μια βελτιωμένη και μη κατοχυρωμένη με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας αντικατάσταση για το G